zalohuj
¶m
backup

Zálohuj!

Čo pre nás znamenajú údaje?

Za normálnych okolností sú údaje našou súčasťou, našou potrebou, našimi myšlienkami a spomienkami. Očakávame, že ich máme vždy po ruke a môžeme ich kedykoľvek použiť.

Určite ale už niektorí z vás zažili tú úzkosť, keď zrazu človek zistí, že sa k svojim údajom nedá dostať! ...proste hrôza.

Dnes je moderné strašiť...

Preto vás trocha vyľakám aj ja.
Pozrite si jednu reálnu cenovú ponuku zo záchrany disku.

"Lacnnejšie"  VS  "Drahšie"

spôsoby zálohovania

Nebudem presviedčať, kto by si mal aký typ zálohovania vybrať, ale skúsim dať do tabuľky jednotlivé vlastnosti.
Každopádne vyberám 100% fungujúce zariadenia na oboch stranách!

  Lacnejšie Drahšie
Cena v najnižšom základe s diskami a konfiguráciou: Raspberry PI
cca 250,- €
Synology DiskStation
cca 390,- €
Vzhľad: Malá šikovná krabička prepojená cez USB s diskom, prepojená so záložnou batériou, prepojená s chladením, prepojená s diskovým poľom. ...proste čokoľvek čo napojíme, bude oškatuľkované a okáblikované. Hotové kompaktné zariadenie, vodné aj ako dekorácia do obývačky :-)
Hlučnosť: S použitím vhodných komponentov 100% tiché. Má aktívne chladenie (ventilátory), takže ho trošku počuť aj v prípade použitia SSD diskov. Každopádne má zvládnutý režim spánku, takže hluk len pri práci.
Energetická náročnosť: Pri práci to má spotrebu ako 1 silnejšia LED-ková žiarovka (4 až 6,5W podľa modelu). V režime odpočinku ide o 1/4 nižšie. Pri práci cez 40W, v hibernácii cca 5W
Ovládanie - konfigurácia zariadenia: Väčšina nastavení v textovom režime. Ak nerozumiete Linuxu tak si neškrtnete. Proste si treba zaplatiť za rozbehanie. Brnkačka aj pre priemerného užívateľa. Má webové rozhranie cez ktoré sa nastaví úplne všetko.

Bonusy:

Klientký program na zálohovanie: NIE ÁNO
Mediálne centrum: NIE (predvolene) ÁNO
Iné programy: NIE (predvolene)
Ale dajú sa naištalovať rôzne služby napr. zdieľanie súborov, mediálne centrum.
ÁNO - má bohatú škálu nainštalovateľných programov - napr. antivirus, kamerové systémy,
KODI / Cinea Stream: ÁNO, existuje možnosť sledovať filmy a seriály bez reklamy podľa vlastného uváženia, alebo prehrávať vlastné foto / audio / video. NIE
Využiť ako PC: ÁNO (neodporúčam - riešime tu zálohovanie)
Môže sa použiť aj ako klasický linuxový počítač s grafickým rozhraním.
NIE

Cloud

A čo na to CLOUD ?

Je nepochybne jasné, že Cloudové riešenie je užívateľsky veľmi príjemné. Naoko sa zdá, že 15GB voľného miesta je na užívateľa habadej! 100% sú tieto údaje zálohované niekoľko-násobne.

Ja tiež využívam služby Google Drive, ale nie som ochotný zveriť niečomu cudziemu (UI) všetky svoje údaje. Uvedomme si, že sa jedná o rodinné fotografie, prácu, ktorú vytvoril niekto z našej domácnosti,... Navyše, doma z naších zariadení sa synchronizuje cca 800 GB údajov (tak to sme tých neplatených 15 GB pekne preskočili).

"Doma"  VS  "v Práci"

ako si riešim zálohovanie

Doma používam pre zálohovanie rodinného PC, notebookov a telefónov Raspberrzy PI 4 s pasívnym chladením, externým diskom a batériou pre prípad krátkodobého prerušenia elektiky. Okrem záloh v pohode stíha prehrávanie streamovaných vídeí z internetu (KODI). Súhlasím, nie je to najelegantnejšie riešenie, ale funguje spoľahlivo a vizuálne je schované za repro bedňou. Náklady (v dnešnej dobe) s 1 HDD 2,5″ (nie SSD) 1TB typu NAS je cca 230,- €

V práci je to Synology DiskStation DS218 s dvoma NAS-kovými diskami v zrkadle (=> záloha zálohy). O napájanie sa stará UPS s výdržou cca 3 hod. Toto "elegantné" riešenie je uzavreté pred zrakom obdivovateľov v serverovni v kovovej skrini :-) Náklady (v dnešnej dobe) s 2 HDD 3,5″ (nie SSD) 2x4TB typu NAS je cca 590,- €. Samozrejme bez tej batérie. Pre čisté Synology (domáce použitie) by mohla stačiť takáto UPS-ka.

"Hardvér bez softvéru" je len železo

ako na zálohy v jednotlivých zariadeniach

Zálohovanie nie je úplne jednoduchá vec. V prvom rade je potrebné rozhodnúť, aký sa použije program. V každom zariadení to môže byť iné. Čiže tu hrá jednoznačnú úlohu typ zariadenia (PC, mobil) operačný systém (Windows, Android, Mac), firewall (na strane klienta, servera, na trase), samotný zálohovací program (existuje ich mnoho), vlastné spúšťacie a kontrolné činnosti (automatizované, manuálne).
Ďalej je potrebné zvážiť, čo a ako často sa majú údaje zálohovať. Na svojom PC mám 2 zálohovacie scripty. Jeden na dennej báze, druhý na týždennej.
Pri zálohovaní je vhodné mať nastavené kontrolné scripty, ktoré kontrolujú, či očakávaná záloha bola vytvorená. V prípade, že ju nenájde, server automaticky odošle mail na zvolenú adresu.
Ďalej môže nastať prípad, keď sa na záložnom serveri kumulujú zálohy staršieho dáta (napr. skomprimované databázové zálohy na lokálnom počítači). Na temto prípad máme na serveri príkazy, ktoré nájdu a vymažú zálohy sraršie ako napr. 30 dní.
Na serveri sa taktiež sleduje životnosť disku a jeho prípadné chybové stavy. O týchto udalostiach je poslaná správa mailom.


ornament01

Trocha komercie

ponuka pomoci s rozbehaním záloh

 1. Návrh záložného servera
 2. Zabezpečenie tovaru
 3. Fyzické zostavenie a softvérová inštalácia servera
 4. Zaslanie vyskladaného servera na odberné miesto
 5. Inicializácia záložného systému na diaľku
 6. Konfigurácia zálohovaných zariadení
 7. Otestovanie funkčnosti záloh po 24 hod.

RPI

Odporúčané zostavy


   # 250,- # 350,- # 510,-
<-- Pozrite si základné informácie
o odporúčaných zostavách
a vyberte si jednotlivé zostavy podľa cien.

Všeobecné informácie k zostavám

 1. Pre zostavy som vypral Raspberry PI (3 a 4) podľa záťaže procesora.
  Raspberry PI 3B Raspberry PI 4
 2. Disky sú vyberané z modelovej rady RED od Western Digital. Tieto disky sú stavané na pernamentnú záťaž, sú vhodné aj do serverov alebo diskových polí.
  K diskom je potrebné pripočítať aj krabičku s USB rozhraním na pripojenie k PC
  SSD disky WD RED
 3. Práca - v nej sa schováva inštalácia a konfigurácia servera, inicializácia na diaľku a konfigurácia dvoch zariadení na zálohovanie.
  Každé ďalšie zariadenia: +25,- €

Len zálohovanie

Raspberry PI 3B, disk 500 GB

Najlacnejší variant.

50 (RPI) + 100 (disk) + 100 (práca) = 250,- €

Zálohovanie + multimediálne centrum

Raspberry PI 4, disk 1 TB

Vhodné na zdieľanie súborov, prehrávanie hudby, sledovanie videa alebo rodinných fotografií priamo na vašej telke. Ovládanie multimediálneho centra KODI je pomocou diaľkového ovládača od TV.

80 (RPI) + 150 (disk) + 120 (práca) = 350,- €

Zálohovanie na 2 disky + multimediálne centrum

Raspberry PI 4, disk 1 TB (2 kusy)

Vhodné na zdieľanie súborov, prehrávanie hudby, sledovanie videa alebo rodinných fotografií priamo na vašej telke. Ovládanie multimediálneho centra KODI je pomocou diaľkového ovládača od TV.

 • Disky v zrkadle (RAID1) = záloha zálohy /Bude vidno celkovú kapacitu 1TB/
 • alebo rozšírené (RAID0) /Bude vidno celkovú kapacitu 2TB/
 • alebo samostatne disky /Bude vidno 2 x 1TB/

80 (RPI) + [2 x 150] (disk) + 130 (práca) = 510,- €